Základ stravy- seno
‚‚Denním chlebem‘‘ morčete je seno. V zimě dokonce může žít jen ze sena a vody, nedá-li se sehnat nic čerstvě zeleného. Ve specializovaných obchodech se seno prodává v menších baleních, větší množství se vyplatí koupit u zemědělců. Nejlepší je seno z kopřiv, které si můžete snadno nasušit sami.
Na co dát pozor při nákupu: Kvalitní seno voní a je lehce nazelenalé. Otava je označení sena z druhé senoseče. Staré, nažloutlé, shnilé nebo plesnivé seno je závadné, popřípadě škodlivé.
Zelené a šťavnaté krmivo
Čerstvé pícniny, zelenina a ovoce mají nejenom vysoký obsah živin, ale jsou bohaté také na bílkoviny, vápník a vitamín C, který musí být morčeti, jako jedinému z hlodavců, dodáván. Ke sběru se mimo přeslička rolní, smetanka lékařská (pampeliška), tráva, podběl, řebříček, jitrocel a vojtěška. Jetel příliš nadýmá, proto jej podávejte pouze v malém množství.
Poznámka: Rostliny trhejte pouze na místech, kde nejezdí mnoho aut a kam se nechodí venčit psi. Sbírejte pouze ty, které dobře znáte!!
Z kuchyně a zahrady: Jablka, banány, jahody, kiwi, melouny, hroznové víno, většina druhů salátů, mrkev, paprika, petržel a mnoho dalších. Dobré je pro svůj vysoký obsah vitamínu C také citrusové ovoce, ale pouze v malém množství. Hlávkový salát obsahuje mnoho dusičnanů, zelí a hrušky nadýmají. Jedovaté jsou bramborové klíčky a syrové fazole.
Prodávané krmné směsi
Obsahují obilí, ovesné vločky, kukuřici, burské oříšky, slunečnicová semena i vitaminizované a mineralizované lisované seno (pelety), které rovněž na jeden až dva dny stačí jako výhradní krmivo. Denně jednu až dvě polévkové lžíce, maximálně však 10 až 20 g, protože zvíře jinak snadno ztloustne. Dostává-li zároveň zelenou stravu, stačí dokonce ještě méně zrní.
Tvrdé krmení
Morčata potřebují hodně příležitostí k ohlodávání, aby si obrušovala stále dorůstající zuby. V obchodech s chovatelskými potřebami nabízejí celou řadu různých druhů krmení na broušení zubů. Právě tak dobře se hodí tvrdý chléb bez konzervačních látek, který nesmí být plesnivý ani solený, mladé výhonky a větvičky z břízy, vrby nebo ovocných stromů (bez postřiku!!).
Pitná voda je důležitá
Morčata by měla mít neustále v napáječce vodu, aby se sama mohla rozhodnout kdy a kolik budou pít. Voda z vodovodu je lepší odstátá než čerstvá. Silně chlorovanou vodu nejprve převařte, nebo podávejte minerální vodu. Mléko, ani zředěné, morčata pít nesmějí, protože způsobuje průjem. Pochutnají si na heřmánkovém čaji.
Vitamíny a minerály
Vitaminové přípravky se prodávají ve specializovaných prodejnách. Při zdravé stravě obsahující zejména vitamin C nejsou nezbytně nutné. V zimě je dodávání vitamínů žádoucí, protože v tomto období obsahuje zelenina a ovoce jen málo vitaminů přírodních.